Bierzemy udział
Program: "MAMO, TATO WOLĘ WODĘ!"
Koordynator: Monika Ślusarczyk
Czas trwania programu: 5 października 2021 r. - 30 czerwca 2022 r.
Celem programu jest popularyzacja picia wody jako podstawowego napoju, który jest niezbędny dla organizmu żywego a także promowanie dobrych nawyków i odpowiedzialności społecznej dotyczących ochrony przyrody wśród przedszkolaków, ich rodziców i nauczycieli przedszkolnych oraz zasad ekologii.
Projekt: "MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY"
Koordynator: Martyna Główka
Czas trwania projektu: 13 września 2021 - 31 maja 2022
Celem projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi oraz innymi instytucjami w całej Polsce i za granicą.
Mały Miś zachęca dorosłych do głośnego czytania dzieciom − uświadamia rolę czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabia właściwe nawyki czytelnicze, budzi zaciekawienie książką przez zabawy, piosenki, tworzy warunki do różnorodnej aktywności dzieci, wprowadza w świat literatury.
Program edukacyjny dla przedszkolaków - "Czyste powietrze wokół nas" .
Koordynator: Maria Moskwa
Czas trwania programu: marzec - kwiecień 2022 r.
Cele główne programu to:
- Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
- Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń.
Projekt: "Zdrowo jem, więcej wiem!"
Koordynator: Marzena Suchenia
Czas trwania : Projekt trwa cały rok szkolny i jest podzielony na dwa etapy ( jesienno-zimowy, wiosenny)
Czas trwania etapu jesienno-zimowego: październik 2021- styczeń 2022r.
Głównym celem projektu jest:
- wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.
- uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.
Staramy się również kształcić rodziców, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

Organizatorzy: Monika Nyk, Kamila Ołowiak

Ideę "Zbieramto w szkole" najlepiej opisuje motto: zbieraj - pomagaj - odbieraj nagrody.
W naszym Przedszkolu nastawiliśmy się na zbieranie starych, wadliwych, niepotrzebnych już nikomu telefonów i tabletów.
Dzięki zbiórce dokonuje się dwojaka pomoc:
1) Edukujemy ekologicznie dzieci. Pomagamy środowisku naturalnemu, wspieramy recykling, aby jak najmniej odpadów trafiało na wysypiska śmieci.
2) Darowizny od firm recyklingowych, Fundacja prowadzona przez Księży Sercanów , przekazuje jako pomoc rozwojową do najbiedniejszych krajów w Afryce i Azji. Dzięki "dobroczynnemu recyklingowi" Fundacja wybudowała dom dla ofiar tajfunu na Filipinach, trzy studnie w Czadzie, funduje stypendia szkolne dzieciom na Filipinach oraz wspiera Dom Dziecka w Boliwii.
Projekt działa na zasadzie programu partnerskiego. Każdej darowiźnie przyporządkowana jest określona liczba punktów, które można wymienić na nagrody: książki, filmy, torby ekologiczne, dewocjonalia. Nagrody, które rozdaje Fundacja dzięki życzliwości sponsorów, mają motywować do jeszcze większej troski o środowisko naturalne i potrzebujących.
Gdy zbierzemy w placówce 50 telefonów/tabletów – paczkę odbiera od nas kurier i zostaną przyznane nam punkty, które będziemy mogli wydać na nagrody.

Projekt: "EKOKULTURALNE PRZEDSZKOLE"
Koordynator: Marzena Suchenia
Czas trwania projektu: 1 grudnia 2021 r. - 1 czerwca 2022 r.
Głównym założeniem i celem projektu jest:
- poszerzanie świadomości ekologicznej;
- kształtowanie postaw i nawyków korzystnych dla środowiska naturalnego;
- rozbudzanie poczucia współodpowiedzialności za ochronę środowiska;
- rozwijanie umiejętności racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych;
- zapoznanie z ideą życia bez odpadów – zero waste;
- kształtowanie postawy społecznej świadomego i odpowiedzialnego konsumenta;
- nawiązywanie współpracy ze środowiskiem lokalnym.
Program: ,, Akademia Kici Koci"
Koordynator: Martyna Główka
Czas trwania programu: listopad - grudzień 2021 r.
Celem akcji jest pokazanie, że o wiele łatwiej i przyjemniej dziecko może odkrywać świat z ulubioną bohaterką – Kicią Kocią u boku. Kicia Kocia poprzez zabawę nie tylko pomaga dzieciom utrwalać podstawową wiedzę dotyczącą liczb, liter, kształtów czy kolorów, ale podejmuje też ważne kwestie, takie jak zasady bezpieczeństwa, dobrego wychowania, wyrażania emocji i wiele więcej!
Program: ,, Przedszkola na Czasie"
Koordynator: Katarzyna Lepszy
Program ,, Przedszkola na Czasie" realizowany jest w grupie ,, Fiołki" w PS nr 35 w Kielcach od 9.12.2021r. do 31.01.2022r.
Jednym z najtrudniejszych pojęć dla dzieci jest "czas". Jego mierzenie, określanie, a przede wszystkim organizacja stanowią nie lada wyzwanie. Pandemia, praca i nauka zdalna spowodowały zatarcie granic. Dziecku bardzo trudno jest ocenić, czy jeszcze znajduje się w sytuacji obowiązku, czy już w domowym zaciszu, w którym się wypoczywa. Dzieci mają wątpliwości: "Dlaczego mama czy tata, którzy są w domu proszą, bym nie przeszkadzał/a?"; "Dlaczego nie mogą poświęcić mi więcej uwagi?".
Zarządzanie czasem to ważna kwestia nie tylko w pandemicznych czasach i nie tylko dla najmłodszych.
W natłoku obowiązków bardzo ważna jest umiejętna selekcja i optymalizacja, a wiele możliwości spędzania czasu i bogata oferta kulturalno-rozrywkowa wymaga kontroli i zadbania o chwilę dla siebie samych.
Celem programu jest wprowadzenie dziecka w zagadnienia związane z czasem. Poprzez zabawę zaproponowaną w projekcie, dzieci uczą się, jak odczytywać godziny, jak rozpoznawać pory roku, ale także poznają normy społeczne, zasady organizacji czasu i budowania w oparciu o niego relacji międzyludzkich.