SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE?

Dzieci z naszej grupy brały udział w projekcie w ramach programu edukacyjnego ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne?”

Celem programu było budowanie właściwych nawyków żywieniowych dzieci, zaznajamianie ich z tematyką rolnictwa ekologicznego

poznanie niskoprzetworzonych produktów ekologicznych, zachęcanie przedszkolaków do ich rozpoznawania i spożywania, utrwalenie znajomości piramidy zdrowego odżywiania oraz wyrabianie właściwych nawyków w zakresie higieny.

W ramach cyklu zajęć dzieci poznały produkty ekologiczne ze znaczkiem Eko, obejrzały film o pochodzeniu tych produktów, układały piramidę zdrowego żywienia i stylu życia. Dzięki temu, że nasza piramida była wykonana z drewna w wersji trójwymiarowej na której rozkładaliśmy produkty spożywcze, dzieci mogły bardziej uzmysławiać sobie potrzebę przemyślenia swoich nawyków żywieniowych lub uświadomienia sobie, że są one prawidłowe.

Na koniec skonsumowały ekologiczne owoce i warzywa. Wiemy już również, że...”Kto je niezdrowo, rusza się mało, ten zaniedbuje umysł i ciało”

W trosce o otaczającą nas przyrodę jak i stawiając nasze małe kroki na ścieżce ekologii dzieci wykonały również z przyniesionych już niepotrzebnych starych t-shirtów eko torby na zakupy, które pomalowały według własnego pomysłu. Bardzo wzięliśmy sobie do serca to, że te wykonane z plastiku mimo tego, że są praktyczne oraz lekkie i łatwe w produkcji niestety szkodzą naszemu zdrowiu i środowisku ponieważ potrzebują ponad 100 lat na rozłożenie i jeśli nie zmienimy swoich nawyków to wkrótce w oceanach będzie pływało więcej plastiku niż ryb, a na to nie możemy przecież pozwolić. Przedszkolaki były zaskoczone również tym, że według przeprowadzonych badań w ciele każdego z nas krążą już cząstki plastiku przyjmowane z wodą i pożywieniem !

Tym wszystkim dzieci uświadomiły sobie, że drobne zmiany w podejściu do dbania o środowisko nie wywołają wielkiej rewolucji w naszym życiu codziennym, ale staną się opłacalne zarówno dla nas, naszego bliskiego otoczenia, jak i całej przyrody. Nasze małe kroki na ścieżce ekologii zawsze są milowymi dla naszej planety.