Opracowanie: Rada Pedagogiczna PS nr 35
1. Misja przedszkola
Przedszkole pełni funkcje opiekuńcze, wychowawcze i kształcące. Wspomaga wszechstronny rozwój dziecka odpowiednio do jego indywidualnych potrzeb i możliwości. Tworzy bezpieczne warunki do wspólnej zabawy i nauki.
Promuje dbanie o zdrowie i zachowania przyjazne przyrodzie, buduje poczucie tożsamości regionalnej i narodowej, rozwija kompetencje społeczne, a także uczy odróżniania dobra od zła. Pełni również funkcję doradczą i wspierającą działania wychowawcze wobec rodziców. Celem edukacji przedszkolnej jest osiągnięcie przez dziecko stanu gotowo ś ci do podj ę cia nauki w szkole podstawowej.
Nasze hasło to:
"Dzieci są podróżnikami odkrywającymi nieznane kontynenty. Każdy dzień jest nową przygodą".
Dziecko ma możliwość radosnego przeżycia każdego dnia,
a rodzice - satysfakcję z pobytu dziecka w naszym przedszkolu.
2. Wizja Przedszkola
Absolwent naszego przedszkola to człowiek wyposażony w wiedzę i umiejętności potrzebne do rozpoczęcia nauki w szkole. Jest aktywny, sprawny, kreatywny. Charakteryzuje się dojrzałością społeczną i emocjonalną. Zna swoją wartość, potrafi rozwiązać na swoją miarę różnorodne problemy w swoim i cudzym działaniu:
- jest uczciwe, nie kłamie,
- szanuje siebie i innych; szanuje cudzą własność,
- rozumie pojęcie człowieka Polaka, człowieka Europejczyka, obywatela świata,
- przestrzega na co dzień podstaw zdrowego, bezpiecznego życia.
Oferta edukacyjna naszego przedszkola uwzględnia zapotrzebowanie środowiska oraz obejmuje działalnością opiekuńczą, wychowawczą i edukacyjną specyficzne obszary i formy pracy przedszkola. Na bieżąco modernizuje swoją bazę, doskonali swoje usługi. Doskonali cały personel i rodziców w zakresie lepszej komunikacji międzyludzkiej, doradztwa specjalistycznego. Prowadzi ścisłą współpracę ze szkołami podstawowymi zapewniając ciągłość procesu edukacyjnego, wychowawczego i opiekuńczego.
ORGANIZACJA ORAZ ZASOBY RZECZOWE I OSOBOWE PRZEDSZKOLA
Przedszkole Samorządowe nr 35 w Kielcach zatrudnia kadrę pedagogiczną mającą wysokie kwalifikacje pedagogiczne, stale podnoszące swoje umiejętności na różnorodnych kursach, warsztatach i szkoleniach. W celu tworzenia nowych perspektyw rozwoju oraz kreatywnego rozwiązywania pojawiających się problemów powołano zespoły zadaniowe ds. wychowania, edukacji, etyki zawodowej, promocji, ewaluacji oraz wiele innych. Kadra tworzy życzliwą i rzeczową atmosferę współdziałania. Systematycznie doskonali organizację i przebieg procesów wspomagania oraz edukacji dzieci. Dyrektor motywuje nauczycieli do pracy na wysokim poziomie poprzez uruchomienie procedury oceniania i nagradzania.
Personel administracyjny zajmuje się sprawami finansowymi przedszkola oraz planowaniem posiłków i zaopatrzeniem w żywność, środki czystości, pomoce itp. Personel pomocniczy dba o przygotowanie i wydawanie posiłków, wykonuje prace porządkowe i naprawcze, bierze udział w opiece nad dziećmi przebywającymi na terenie placówki, wspiera nauczycieli we wszystkich działaniach podejmowanych na rzecz dzieci oraz ich rodziców.
Pomieszczenia przedszkolne, wyposażenie przedszkola, w tym środki dydaktyczne, pozwalają na realizację przyjętych programów. Meble i kąciki zainteresowań oraz atrakcyjne zabawki zachęcają do swobodnej zabawy. Teren przedszkolny sprzyja zabawom na powietrzu oraz prowadzeniu obserwacji przyrodniczych.
ISTOTA PROCESÓW ZACHODZĄCYCH W PRZEDSZKOLU I ICH EFEKTY
Nauczyciele monitorują indywidualny rozwój każdego wychowanka w czasie systematycznych obserwacji, prowadzonych w celu zapewnienia najlepszych warunków do osiągnięcia sukcesów rozwojowych. Proces wspomagania rozwoju i edukacji dziecka zmierza do osiągnięcia przez nie gotowości do podjęcia nauki w szkole. Przedszkole bada tę gotowość i w zależności od wyników badania prowadzi zajęcia wspomagające i korygujące rozwój dziecka, a także udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Oferta zajęć prowadzonych w przedszkolu zapewnia realizację podstawy programowej, a także umożliwia rozwój zainteresowań i talentów dzieci.
Nasze zasady są następujące:
- Zaspokajamy potrzeby dziecka.
- Organizujemy jego aktywność.
- Indywidualizujemy oddziaływania w zależności od potrzeb i możliwości dziecka.
- Organizujemy środowisko umożliwiające nabywanie kompetencji społecznych przez dziecko.
- Integrujemy proces wychowania i edukacji.
Przedszkole respektuje zasady zrównoważonego rozwoju w aspektach: przyrodniczym, społecznym, ekonomicznym i kulturowym. Propaguje dbałość o zdrowie oraz zachowania przyjazne przyrodzie. Dzieci wdrażane są do troski o własne zdrowie i aktywności ruchowej oraz poznawczej w naturalnym otoczeniu. Obserwują i badają przyrodę, uczą się ją rozumieć, kochać i szanować, a także korzystać z jej zasobów dla własnego zdrowia i zaspokojenia potrzeb. Przedszkole rozwija kompetencje społeczne dzieci, uczy współdziałania i prowadzi planowy proces wychowawczy oparty na wartościach. Dzieci uczą się odróżniać dobro od zła. Katalog wartości obejmuje: dobro, piękno, prawdę, miłość, przyjaźń, współdziałanie, szacunek, zdrowie, przyrodę, ojczyznę. Kadra pedagogiczna kształtuje tożsamość narodową i regionalną wychowanków, a także poczucie przynależności do wspólnoty europejskiej. Ponadto placówka rozwija zainteresowania i uzdolnienia dzieci, doskonali kompetencje poznawcze wychowanków. Oferuje zajęcia dodatkowe zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami dzieci oraz rodziców. Wykaz zajęć jest ustalany na początku każdego roku przy udziale rodziców.
CELE GŁÓWNE PRACY PRZEDSZKOLA W OBSZARACH:
1. Efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej:
- przedszkole osiąga cele zgodne z polityką oświatową państwa,
- przedszkole doskonali efekty swojej pracy.
2. Procesy zachodzące w przedszkolu:
- procesy zachodzące w przedszkolu służą realizacji przyjętej w przedszkolu koncepcji pracy, w przedszkolu dba się o prawidłowy przebieg i doskonalenie procesów edukacyjnych.
3. Funkcjonowanie przedszkola w środowisku lokalnym:
- przedszkole jest integralnym elementem środowiska, w którym działa,
- przedszkole współpracuje ze środowiskiem na rzecz rozwoju własnego i lokalnego,
- przedszkole racjonalnie wykorzystuje warunki, w których działa.
4. Zarządzanie przedszkolem:
- zarządzanie zapewnia funkcjonowanie przedszkola zgodnie z przyjętą koncepcją rozwoju.
KATALOG METOD STOSOWANYCH W PRZEDSZKOLU
Stosowane metody i formy pracy są nowoczesne i zapewniają wychowankom atrakcyjny, twórczy i aktywny sposób na osiąganie sukcesów rozwojowych. Są to metody oparte na metodyce wychowania przedszkolnego:
1. Metody czynne:
- metoda samodzielnych doświadczeń,
- metoda kierowania własną działalnością dziecka,
- metoda zadań stawianych dziecku,
- metoda ćwiczeń utrwalających.
2. Metody oglądowe:
- obserwacja i pokaz,
- osobisty przykład nauczyciela,
- udostępnianie sztuki: rzeźb, malarstwa, architektury, dzieł plastycznych, przestawień teatralnych, ilustracji artystycznych, utworów literackich, koncertów muzycznych.
3. Metody słowne:
- rozmowy,
- opowiadania,
- zagadki,
- objaśnienia i instrukcje,
- sposoby społecznego porozumiewania się,
- metody żywego słowa.
Codzienną praktykę pedagogiczną wzbogacono o nowatorskie toki metodyczne:
- system edukacji przez ruch D. Dziamskiej,
- metodę projektu,
- twórcze metody aktywności ruchowej: Orffa, Labana, Kniessów, V. Sherborn,
- Metodę Dobrego Startu M. Bogdanowicz,
- metodykę nauczania matematyki wg E. Gruszczk-Kolczyńskiej, E. Zielińskiej,
- metody aktywizujące,
- aktywne słuchanie muzyki Batti Strauss,
- techniki twórczego myślenia.
STOSOWANY SYSTEM MOTYWACJI DZIECI DO NABYWANIA ZACHOWAŃ POŻĄDANYCH
Dla dzieci młodszych:
- nagradzanie uznaniem i pochwałą,
- nagradzanie przez sprawianie przyjemności dziecku przez nauczyciela lub kolegów w kontaktach indywidualnych lub na forum całej grupy,
- darzenie dziecka szczególnym zaufaniem, np. zwiększając zakres jego samodzielności,
- przywilej wykonywania prostych czynności wskazanych przez nauczyciela,
- atrakcyjne spędzanie czasu, atrakcyjna zabawa w grupie wg pomysłu dzieci,
- drobne nagrody rzeczowe, np. emblematy uznania.
Dla dzieci starszych :
- nagradzanie uznaniem i pochwałą,
- nagradzanie przez sprawianie przyjemności dziecku przez nauczyciela lub kolegów w kontaktach indywidualnych lub na forum całej grupy,
- darzenie dziecko szczególnym zaufaniem, np. zwiększając zakres jego samodzielności,
- przywileje pełnienia dyżurów i wykonywanie innych czynności wskazanych przez nauczyciela oraz pełnienie obowiązków wobec grupy rówieśniczej,
- atrakcyjne spędzanie czasu, atrakcyjna zabawa w grupie wg pomysłu dzieci,
- drobne nagrody rzeczowe, np. emblematy uznania.
WSPÓŁDZIAŁANIE ZE ŚRODOWISKIEM I RODZICAMI
Przedszkole systematycznie współdziała z rodzicami. Wśród form takiego współdziałania są m.in. uroczystości: zajęcia warsztatowe. Rodzice mogą obserwować swoje maluchy w działaniu i włączać się w różne aktywności. Ponadto współdecydują w sprawach przedszkola i wyrażają swoją opinię na temat jego pracy. Mają wpływ na koncepcję pracy placówki, ofertę zajęć dodatkowych oraz organizację ważnych wydarzeń przedszkolnych. Placówka zapewnia częste kontakty między przedszkolem a domem. Nauczyciele wspierają rodziców w wychowywaniu dzieci oraz troszczą się o skuteczny przepływ informacji. Sprzyja to ujednoliceniu procesu wychowania i edukacji dzieci. Wsparcie, życzliwość i akceptacja rodziców ułatwiają podejmowanie konstruktywnych działań na rzecz jakości pracy przedszkola. Przedszkole włącza się także w różnorodne inicjatywy na rzecz środowiska, uwzględniając jego potrzeby i możliwości. Dzieci biorą czynny udział w akcjach charytatywnych zbierając pokarm dla schroniska w Dyminach, dokarmiają ptaki itp. Do stałych tradycji należą działania będące przejawem troski o środowisko naturalne, takie jak akcja "Sprzątanie świata" czy selektywna zbiórka odpadów. Dzieci z naszego przedszkola bardzo chętnie uczestniczą w różnych konkursach: międzyprzedszkolnych, ogólnopolskich, miejskich, organizowanych przez biblioteki, kluby osiedlowe, organizacje pozarządowe itp. Jesteśmy także organizatorami konkursów i przeglądów, do których włączani są rodzice.
Przedszkole prowadzi stałą współpracę z:
- Uniwersytetem J. Kochanowskiego w Kielcach;
- Szkołą Podstawową Nr 27;
- Przedszkolami nr 9, 16, 18, 31, 33 ;
- Teatrem Lalki i Aktora "KUBUŚ";
- Filharmonią Świętokrzyską;
- Teatrami i agencjami artystycznymi z innych miast;
- Miejską Biblioteką Publiczną - Filia Nr 15;
- Klubem "Słoneczko";
- Biurem Wystaw Artystycznych;
- Komisariatem Policji;
- Strażą Pożarną;
- Straż Miejską;
- Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Kielcach;
- Nadleśnictwem Kielce;
- Muzeum Zabawek;
- Muzeum Diecezjalnym w Kielcach;
- Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej.
TRADYCJE PRZEDSZKOLNE
Przedszkole ma własne tradycje, co podkreśla jego odrębność i specyfikę. Placówka ma swoje logo oraz kalendarz imprez i wydarzeń:
- Jesień wokół nas,
- Pasowanie na przedszkolaka,
- Akcja "Sprzątanie świata",
- Apel "Święto Niepodległości"
- Akcja "Dokarmiamy zwierzęta",
- Spotkanie z Mikołajem,
- Dzielimy się opłatkiem - "Jasełka",
- Bal karnawałowy,
- Być z Babcią i Dziadkiem,
- Witamy wiosnę - zielony dzień,
- Dzień Ziemi,
- Dzień Rodziny-mamy i taty,
- Dzień Dziecka - Dzień Sportu,
- Pożegnanie starszaków.
Przedszkole promuje swoją odrębność i specyfikę przez stronę internetową założoną w 2005 r. Zawiera ona wszystkie informacje o naszej placówce, informacje o bieżących wydarzeniach, ogłoszenia, ilustrowane zdjęciami, sprawozdaniami z uroczystości, imprez. Zamieszczone są ważne akty prawne, na podstawie których funkcjonuje placówka, np.: statut, podstawa programowa, program wychowawczy, koncepcja pracy i inne. Poprzez stronę, za pomocą formularza e-mail, każdy rodzic może się z nami skontaktować.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent Przedszkola:
- jest dobrze przygotowany do podjęcia obowiązków szkolnych,
- ma dobrze rozwinięte procesy poznawcze,
- potrafi współdziałać w zespole,
- jest zainteresowany nauką, literaturą i sztuką,
- jest samodzielny,
- jest aktywny w podejmowaniu działań,
- lubi działania twórcze,
- jest wrażliwy estetycznie,
- akceptuje zdrowy styl życia,
- ma bogatą wiedzę o środowisku przyrodniczym,
- cechuje się gotowością do działania na rzecz środowiska przyrodniczego i społecznego,
- czuje się Polakiem i Europejczykiem.
KIERUNKI DZIAŁANIA -PRIORYTETY:
- Wzmacnianie pozytywnego wizerunku przedszkola w środowisku lokalnym poprzez upowszechnianie jego specyfiki, osiągnięć oraz rozszerzanie oferty edukacyjnej.
- Tworzenie warunków do pełnego indywidualnego rozwoju poznawczego każdego dziecka zgodnie z jego możliwościami i potrzebami.
- Modelowanie, projektowanie, pobudzanie, kreowanie zdolności twórczych dziecka poprzez stosowanie holistycznego uczenia się polegającego na przyswajaniu, odkrywaniu, aktywizowaniu i działaniu dziecka.
- Opracowanie i wdrożenie systemu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu.
- Doskonalenie procesów wspomagania i edukacji dzieci, w tym poszerzenie nowatorstwa pedagogicznego w przedszkolu.
- Doskonalenie metod i form współpracy ze środowiskiem i rodzicami.
ZAKŁADANE CELE I OCZEKIWANE EFEKTY:
- Dzieci potrafią wyrażać swoje przeżycia i wiedzę za pomocą różnorodnych technik plastycznych, form teatralnych, twórczości muzycznej.
- Dzieci mają potrzebę kontaktu z przyrodą. Właściwie zachowują się w stosunku do zwierząt i otaczającej przyrody. Hodują własne rośliny i potrafią o nie dbać.
- Dzieci są aktywne, chętnie podejmują działania twórcze. Starają się rozwijać swoje umiejętności w poszczególnych dziedzinach sztuki.